Kas tai?
Energinis gėrimas arba energetinis gėrimas – tai nealkoholinis, dažniausiai gazuotas, gėrimas, tonizuojantis žmogaus organizmą.
Pirmieji energetiniai gėrimai nebuvo taip vadinami, tai buvo įprastas gėrimas su kofeinu bei didesniu kiekiu cukraus (pvz. Coca Cola – šis gėrimas iš pradžių buvo pradėtas gaminti kaip vaistas ir pardavinėjamas tik vaistinėse).
1949 metais verslininkas iš Čikagos William Mark Swartz sukūrė gėrimą Dr. Enuf. Šiame gėrime buvo kofeino, B vitaminų ir cukranendrių cukraus.
1960 metais Japonijoje pasirodė energetinis gėrimas, pavadintas Lipovitan. Šis gėrimas buvo parduodamas stikliniuose ruduose buteliukuose, primenančiuose vaistų buteliukus ir buvo vadinamas “mitybos gėrimu” (angl. nutritional drink).
1976 metais Tailande buvo pristatytas gėrimas, kuris buvo sukurtas Lipovitan pagrindu – Krating Daeng. Šis gėrimas buvo populiarus tarp tailandiečių vairuotojų. Sudėtyje buvo kofeino, B vitaminų ir taurino.
1985 metais Amerikos kompanija Wet Planet Beverages pristatė gėrimą Jolt Cola – tai buvo kola su daug kofeino, poveikis panašus kaip ir šiuolaikinių energetinių gėrimų.
1987 metais verslininkas Dietrich Mateschitz, įkvėptas Krating Daeng gėrimo, kurio paragavo būdamas Tailande 1982 metais, sumanė įkurti savo kompaniją ir gaminti energetinį gėrimą Australijoje. Taip gimė vienas populiariausių gėrimų Red Bull. Vėliau gėrimas pradėjo plisti Europoje, Azijoje, Amerikoje. Šiuo metu tai vienas žinomiausių energetinių gėrimų pasaulyje.
1995 metais Pepsi pristatė pirmąjį Amerikoje energetinį gėrimą Josta – šis gėrimas buvo pristatomas kaip “high-energy drink” turintis guaranos ir kofeino, tačiau pasikeitus Pepsi valdžiai Josta gėrimo gamyba buvo nutraukta 1999 metais.
Po 2000 metų energetiniai gėrimai pradėjo smarkiai populiarėti, atsirado daug vietinių gamintojų siūlančių energetinius gėrimus savo ir kaimyninių šalių rinkoms. Šiuo metu Lietuvos prekybos centruose galima rasti daugybę energetinių gėrimų, pigiausiai – dažniausiai Lenkijoje pagaminti energetiniai gėrimai.
Energetinis gėrimas turi daug kofeino. Dažniausiai parduodamas mažose, 250-330ml talpos, skardinėse. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad šį gėrimą vartoja jauni žmonės, maždaug 66% visų energetinio gėrimo vartotojų yra 13-35 metų amžiaus. Nuo 2009 metų gamintojai pradėjo naudoti daugiau natūralių stimuliantų, taip mažindami cukraus kiekį gėrimo sudėtyje.
Energetinį gėrimą sudaro šie pagrindiniai komponentai:
- Kofeinas – Jis turi tiesioginį aktyvuojantį poveikį, stimuliuoja fizinį aktyvumą, padidina dvasinio darbo galimybes, sutrumpina reakcijos trukmę. Tačiau per didelis kofeino kiekis gali veikti priešingai – mažinti aktyvumą. Kiekvienoje energetinio gėrimo skardinėje dažniausiai yra 26-32mg/100ml kofeino.
- Taurinas ir karnitinas – padeda mažinti raumenų irimo procesus, padidina energiją treniruočių metu, aminorūgščių ir kitų maistingųjų medžiagų įsisavinimą, veikia kaip antioksidantas, stiprina imunitetą. Vienoje energetinio gėrimo skardinėje Taurino būna nuo 400 iki 600 mg/100ml.
Per dieną rekomenduojama neviršyti dviejų skardinių energetinio gėrimo.Energetinio gėrimo nerekomenduojama gerti nėščioms moterims, vaikams, pagyvenusiems asmenims, asmenims su padidėjusiu kraujospūdžiu, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, sergantiems glaukoma, miego sutrikimais.
Energetinių gėrimų kaina Lietuvoje svyruoja nuo 0,99LT iki 6,00LT už skardinę.